Proč a jak používat aviváž

V průběhu několika let si použití aviváže získalo velkou oblibu a v dnešní době jej považujeme za již zcela běžnou záležitost. Mnozí z nás už proto ani nevědí, jak bychom se cítili v prádle, které aviváží ošetřeno nebylo. Jaké jsou tedy hlavní důvody použití aviváže?

Při praní v moderních pračkách se vlákna textilu různě pohybují a mačkají, což způsobí, že usušené vyprané prádlo je tvrdé na dotek. Velmi problematickou skupinou jsou dnes hojně používané tkaniny s vysokým obsahem umělých vláken, v nichž při nošení vzniká elektrostatický náboj. Látka se poté lepí napokožku a přitahuje špínu. Použitím aviváže lze tyto nepříznivé vlivy účinně odstranit.

Oblečení ošetřené aviváží je daleko měkčí, tedy pohodlnější a příjemnější na nošení, méně se mačká, snadněji žehlí a díky slabému filmu, který aviváž vytvoří na jednotlivých vláknech, se špína drží dále od vláken a vy ji daleko lépe a jednodušeji vyperete. V neposlední řadě nesmíme zapomínat ani na příjemnou vůni, kterou aviváž prádlu dodá.

Výjimka potvrzuje pravidlo

Z  výše uvedených důvodů je tedy na první pohled zřejmé, že aviváž by měla být součástí pracího procesu. Výjimku tvoří pouze funkční materiály. Při praní těchto materiálů aviváž nikdy nepoužívejte. U prodyšných textilií s funkční membránou a textilií z mikrovlákna dochází použitím aviváže ke snížení prodyšnosti a tím i funkčnosti textilií.

Jak, kam a proč dávkovat

Při dávkování aviváže byste se vždy měli řídit pokyny uvedenými na zadní straně etikety. Dávkování je velice snadné a k odměření správného množství jednoduše použijte uzávěr láhve Silanu. Silan nemusíte před použitím ředit. Prostě jej nalijte přímo z láhve do uzávěru a z něj rovnou do zásobníku určeným pro aviváž. Ten je výrobcem pračky označen a nachází se buď uprostřed výsuvného zásobníku, nebo napravo. Při dávkování určitě doporučujeme postupovat podle pokynů k dávkování. Pokud totiž použijete příliš málo aviváže, nebude mít správný účinek, pokud naopak zvolíte příliš velké množství, může především u froté prádla dojít ke snížení jeho savosti.

Aviváž a citlivá pokožka

Citlivá pokožka je v dnešní době velmi častým problémem. To nejmenší, co pro ni můžeme udělat, je správná volba aviváže, aby oblečení a prádlo bylo měkké a jemné na dotek. Značka Silan v rámci svého portfolia aviváží nabízí produkty Silan Sensitive. Jsou vhodné jak pro jemnou pokožku miminek a malých dětí, tak pro osoby s citlivou pokožkou, stejně jako pro alergiky. To potvrzuje i získané doporučení Evropského centra pro výzkum alergií (ECARF).

Jak se vyznat v nabídce v obchodech

Jednoznačná rada, co si vybrat, neexistuje. Řada z nás se rozhoduje také podle dostupných vůní a každý může preferovat jiné vůně, proto je i nabídka v obchodech tak pestrá. V České republice vedou spíše svěží vůně, které připomínají čistě vyprané prádlo. Takové vůně jsou například v nabídce řady Silan Classic. Pro všechny, kdo mají rádi exotické vůně, jsou určeny pak intenzivnější květinové aviváže Nectar Inspirations od Aromatherapy. Nejnovější novinkou v oblasti aviváží je inspirace z oblasti kosmetiky a přidání esenciálních olejů. V současné době pouze řada Silan Soft&Oils nabízí takové aviváže v průhledných lahvích hned ve čtyřech omamných vůních.


Poslední novinkou v oblasti aviváží je prémiová řada Silan Suprême, která je určena všem milovníkům vytříbených francouzských parfémů. Výjimečně krémová aviváž s miliony zjemňujících částeček a vzácnými vůněmi, byla vyvinuta exkluzivně ve spolupráci s francouzskými parfuméry tak, aby poskytla okouzlující svěžest a neodolatelný požitek smyslů.