Historie, smyslové vjemy a umění parfemáře


Velké muzeum parfémů

Poprvé otevřelo své brány 22. prosince 2016. Muzeum se nachází v centru Paříže a je nasnadě, že se stane nevyhnutelnou poctou francouzskému umění žít. Moderním způsobem se zde seznámíte s omamným světem vůní.

Nové elegantní muzeum zřízené v bývalém panském domě v ulici Rue du Faubourg Saint-Honoré zajímavě a netradičně seznamuje s jednou z nejznámějších francouzských dovedností. Prohlídka je vhodná pro laiky i odborníky, děti i dospělé a věnuje se hravou, interaktivní a odbornou formou všem otázkám kolem fascinujícho světa příjemných pachů, par a vůní.

Nudit se nebudete
Jedinečná senzorická prohlídka přibližuje význam našeho čichového smyslu v běžném životě. Během zajímavé a širokospektré interaktivní prohlídky, která zapojuje moderní technologie (videomaping, tablety apod) objevíte parfém ve všech formách, od prvopočátku přes různé vlivy až po tajemství slavných návrhářů a sbírku vůní. Díky důmyslné prezentaci a inovativním prvkům se zde opravdu vnoříte do světa vůní včetně čichových pokusů, testů a zahrady vůní, kde jsou pěstovány květiny, které se posléze použijí k výrobě parfémových esencí.

Osobní čichový zápisník
Díky zapojení digitálních technologií a dalších objektů si budete moci osobně najít vůně, které odpovídají Vaší osobnosti. V rukou budete mít interaktivní „čichový palubní deník“, kde si zaznamenáte vaše preference mezi více než 60 různými vůněmi, se kterými se setkáte v průběhu návštěvy. Muzeum zaujímá plochu 1400 m² v budově, která již hostila i slavný návrhářský dům Christian Lacroix. S vůněmi se můžete seznámit i v zahradě s plochou 1200 m².

Adresa: Grand Musée du Parfum 73, rue du Faubourg Saint Honoré 75008 Paris

Zdroj: Atout France – francouzská centrála cestovního ruchu: http://ee.france.fr/cs/discover/velke-muzeum-parfemu-v-parizi

Fragonardovo muzeum parfému

Po úspěchu parfumérského odvětví v jihofrancouzském Grasse na konci 19. století se o slovo později přihlásila i Paříž. V roce 1926 otevřel zde Eugène Fuchs svoji první parfumerii, kterou pojmenoval po proslulém malíři Jeanu-Honoré Fragonardovi. Pro Fuchse Fragonard symbolizoval zachovávání tradic. Jeho podnikatelský záměr se mu opravdu vydařil, jelikož značku Fragonard již zdědila třetí generace a tradice tak pokračuje nadále.

V úchvatném muzeu, které je spojené s parfumerií Fragonard, můžete odhalit tajemství různých etap vzniku parfému. Fragonardovo Musée du Parfum vás zavede do tajů výroby voňavek a jejich dějin. Odhaluje výrobní tajemství, od zrodu parfému až po jeho dokončení: suroviny, sklizeň, extrakce, destilace, formulace, zprůmyslnění, výroba flakónů a samozřejmě tvůrčí proces a povolání „očichávačů“. Uvidíte zavěšené měděné destilační přístroje a další nádoby určené k maceraci. V druhé části muzea se s výjimečnou sbírkou starých flakónů vydáte po stopách dějin parfému, od starého Egypta po 20. století.

Adresa: Musée du Parfum Fragonard 3-5 Square de l’Opéra Louis Jouvet 75009 Paris

Zdroj: Atout France – francouzská centrála cestovního ruchu: http://ee.france.fr/cs/discover/otevreni-muzea-parfemu-fragonard-v-parizi